Mis kategooriat mul haagise vedamiseks vaja on?

B, B96 või BE?

Vajaliku kategooria välja selgitamiseks vaata oma auto dokumentidest, mis on sõiduki täismass. Kui sõiduki ja haagise täismasside liitmisel on tulemus kuni 3500kg, siis piisab B kategooria juhiloast. Kuna meie haagise kandevõimet on tõstetud, et saaksid kaasa kõik vajaliku mõnusa reisi jaoks, siis on ka täismass keskmisest haagisest suurem ja üldjuhul on vaja ka B96 või BE kategooria juhiluba. 

Haagise täismass 1750kg.
Kui sinu auto täismass on:

kuni 1750kg – piisab B kategooria juhiloast

1751kg kuni 2500kg – vaja läheb B96 või BE kategooria juhilube

alates 2500kg – vaja läheb BE kategooria juhilube

Aga kui auto lubatud piduritega haagisemass on väiksem kui 1750kg?

Auto lubatud haagisemassi arvestatakse erinevalt kategooria arvestusest hoopiski reaalse kaalu järgi. Kui sinu autoga on lubatud vedada näiteks kuni 1700kg haagist, siis võid ikka ka meie haagist vedada. Lihtsalt haagise reaalne kaal peab jääma kuni 1700kg ehk ei saa kasutada ära kogu lubatud kandevõimet.

Liiklusseadus:
§ 34. lg 11 – Autorongi või masinrongi koosseisus oleva haagise tegelik mass ei tohi ületada haagise suurimat massi, mis on veduki registreerimisel määratud.
§ 2 p 84 – „tegelik mass on sõiduki mass konkreetsel ajahetkel koos juhi, sõitjate ja veosega“.
 

Mis on B96 kategooria?

Kui autorongi täismass ületab 3500 kg, siis läheb vaja B96 või BE kategooria juhtimisõigust. BE kategooria juhiloa saamine eeldab autokooli ning eksamite läbimist. Kui aga autorongi kaal on kuni 4250 kg, siis piisab ka B96 kategooriast. Selle saamiseks tuleb vaid tasuda riigilõiv ning läbida sõidueksam Transpordiametis. Ei mingeid koolitusi ega teooriaeksamit! Ning reis võib alata 🙂

NB! B96 kategooria kehtib vaid Euroopa Liidus